Taky jste si někdy pokládali otázku, jak levně pořídit fóliák? Já ano, a tak vše začalo před dvěma lety, kdy jsme si domů na zahradu pořídili tři malé nejobyčejnější fóliovníky na papriky ze supermarketu. Ač se na začátku mohlo zdát, že alespoň dvě sezóny vydrží, bohužel, stačilo pár dešťů, trochu větru a slunce a po necelé první sezóně bylo po nich. Proto jsem se rozhodl spolehnout se na vlastní výrobu, mít kvalitu pod kontrolou a postavit opravdu pevný fóliovník. Jestli vás také zajímá stavba fóliovníku svépomocí, přečtěte si tento článek.
Stavba fóliovníku svépomocí krok za krokem
Jelikož všechny materiály v posledních letech výrazně podražily, rozhodl jsem se pro trochu improvizace. Ta spočívala v pořízení základních dílů na konstrukci na fóliovník v bazaru, kde jsem zakoupil konstrukce z hliníku, které byly původně určeny jako nohy zahradních stolů. Z nich jsem vyrobil za pomoci šroubů, matek, aku vrtačky a vrtáků základní konstrukci o rozměrech 150x200 cm a výškou cca 75 cm. Protože by tato výška nebyla dostačující, pořídil jsem trubky na vodu, které jsem ohnul a nasadil za pomoci dřevěných kolíků do děr vyvrtaných v hliníkové konstrukci. Vše jsem v nejvyšším bodě spojil díky hliníkové konstrukci (zase původně nohy stolu) a nerezových vrutu. Tím se celková výška vyšplhala na konečných 140 cm. Tak byla celá konstrukce připravena k potažení fólií a k zaděláni čel 6mm polykarbonátem. Ten slouží jako přístup a zároveň větrání. Je připevněn pomocí šroubů a křídlových matek. Foliák je proti větru zabezpečen folií, která je zapuštěná do hlíny, a tak drží celý fóliovník pevně v zemi. Zároveň jsem ze zbytku trubek vyrobil cca 30 cm dlouhé kolíky, které jsem dal do děr vyvrtaných ze spodní strany nohou a slouží k zapíchnutí konstrukce do země, čímž zabraňují pohybu.
Časová a finanční náročnost
Celková časová náročnost pro výrobu 2 kusů byla dva dny včetně usazení na místo. Životnost folie je více než 5 let a životnost polykarbonátu a hliníkové konstrukce více než 10 let. A takto vznikl pevný fóliák s dlouhou životností, navíc ještě velmi levně. Na výrobu 2 foliovníků na papriky bylo použito: 3x sada hliníkových nohou ke stolu - 3 x 550 = 1650Kč, plachta na foliovník z kašírované fólie 3 x 9m - 1323Kč , spojka folie 60ks - 420Kč, spojovací materiál - 250Kč, trubka na vodu 20mm - 550Kč, polykarbonát tl. 6mm - 3 729Kč. Celková cena materiálu na výrobu 2ks foliovníků - 7 922Kč, to znamená že při domácí výrobě foliáku pro pěstování nízké zeleniny je náklad na materiál pro výrobu jednoho kusu 3 961Kč.
Výše uvedené informace by vám měly stačit k výrobě menšího foliovníků. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
Autor článku: Michal Starý
V našem blogu o nábytku, inspiraci a tipech jsme dále napsali:
- Jaké výhody má nábytek na zahradu z umělého ratanu?
- Ušetřete na zahradním nábytku díky podzimním výprodejům
- Jak vyrobit zahradní nábytek, lehátko či stůl na zahradu
Zobrazit další blogové články