+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Druhy nábytkových pantů a závěsů na dvířka

Rozdělení pantů dle umístění dvířek na skříňce

Speciální panty

Dělení pantů dle průměru vrtání misky na dvířkách

Dělení pantů dle způsobu přichycení misky pantu

Rozdělení pantu dle přichycení podložky

Dělení pantů dvířek dle způsobu seřízení podložky

Dělení pantů dle jejich povrchové úpravy

Dělení pantů na dvířka podle tlumení

Druhy pantů na dvířka dle přichycení k podložce

Dělení pantů dle typu podložky

Poradíme jak vyvrtat pant na dvířkách skříňky

Poradíme jak vybrat ten správný pant na dvířka skříňky

V tomto článku se budeme velice detailně zabývat panty, a to z několika pohledů. Na začátek si povíme něco k základnímu rozdělení těch nejběžněji používaných nábytkových závěsů. Dále podrobně popíšeme, jak vybrat ten správný pant na dvířka ke skříni, kuchyni nebo komodě, ať už ho potřebujete vyměnit za původní nebo jste kutilové či výrobci nábytku a vyrábíte nový nábytek. Jen ve výjimečných případech lze kombinovat pant a podložku různých výrobců, většinou k sobě nepasují. Při výměně doporučujeme koupit pant včetně podložky, tak abyste měli bezproblémovou montáž. Dále se dozvíte rozdíl mezi naloženým, polonaloženým a vloženým pantem.

Druhy závěsů na dvířka skříněk

Rozdělení pantů dle umístění dvířek na skříňce

  • Naložená dvířka

Nábytkový pant naložený použijete v případě, že jsou dvířka na vrchu hrany skříňky. To znamená, že při pohledu zpředu dvířka téměř celou hranu skříňky zakrývají.

Na obrázku si všimněte, že vzdálenost spodní části podložky od hrany dvířek je cca 16 mm.  

Pant na dvířka naložený

  • Vložená dvířka

Nábytkový pant vložený použijete v případě, že dvířka jsou uvnitř skříňky a z přední strany vidíte celou tloušťku hrany korpusu skříňky. 

Na obrázku si všimněte, že vzdálenost spodní části podložky od hrany dvířek je 0 mm, dokonce někdy podložka kousek přesahuje přes hranu. 

Pant na dvířka vložený

  • Polonaložená dvířka

Nábytkový pant polonaložený použijete většinou, když dvoje sousední dvířka mají jeden společný bok skříně (ale ne když jsou dvě samostatné skříňky spojeny k sobě). 

Na obrázku si všimněte, že vzdálenost spodní části podložky od hrany dvířek je cca 8 mm.

Pant na dvířka polonaložený

Široká nabídka pantů na dvířka - skladem

Speciální panty

  • Pant na hliníková dvířka

Jedná se o pant, který použijete v případě hliníkových dvířek nejčastěji u kuchyňských linek. Zde můžete mít klasický miskový pant a vybírat z výše uvedených typů naložený, vložený, polonaložený, a to v případě, že hliníkový rámeček je dostatečně široký pro pro použití miskového pantu. Dále můžete použít variantu pantu, kdy je pant zafrézovaný v hliníkovém dvířku a osazen do oválného otvoru. Pant je úzký a nezabírá tolik místa jako pant miskový, používá se u hliníkových dvířek které mají úzký hliníkový profil. 

Pant na hliníková dvířka s úzkým rámečkem

  • Pant pro dvířka v rohu

Speciální pant může být také pant pro rohová dvířka kuchyňské linky, takzvaný vnitřní roh, kdy potřebujeme u kuchyně zpřístupnit po otevření dvířek celou rohovou skříňku. 

Pant pro rohová dvířka

  • Panty s různým úhlem otevření

Do speciálních pantu můžeme zařadit také panty s různým úhlem otevření, což znamená, že dvířka se dostanou po otevření úplně mimo korpus skříňky. Jsou to panty s úhlem otevření 155 a 175 stupňů. Slouží k lepšímu přístupu do skříňky a také v případě, kdy máte uvnitř skříňky zásuvky a ty by nebylo možné vysunout ven, pokud byste použili běžný pant. Kdybyste u skříňky, ve které jsou zásuvky, použili běžný pant, bylo by nutné mít zásuvku podstatně užší, aby nepřekážela hrana dvířek. 

Pant s velkým úhlem otevření

  • Panty na dvířka s šikmou hranou

O speciálním pantu hovoříme i v případě, že mají dvířka nebo korpus zkosené hrany většinou pod úhlem 45 stupňů a zde právě speciální pant použijete.

Pant na dvířka se šikmou hranou

Když se nevíte rady s výběrem speciálního pantu

Pokud hledáte speciální pant a úplně si nevíte rady, mrkněte na nabídku firem Blum a Hettich, kde mají vše krásně popsané včetně obrázků a variant použití a hlavně mají obrovský výběr. U speciálních pantů počítejte s podstatně vyšší cenou než u běžného pantu a to klidně i desetinásobně.

Dělení pantů dle průměru vrtání misky na dvířkách

Správně vyvrtaný pant je základem pro bezproblémové fungování dvířek skříně.

  • Průměr vrtání pantu 35 mm

Základní nejběžnější průměr vrtání otvoru pro misku závěsu je 35 mm. Ideální je použít vrták (sukovník). Pokud se chystáte vrtat více otvorů, nepoužívejte obyčejnou verzi vrtáku, ale ideálně s břity. Ten zaručí snadné vrtání a dlouhou životnost.

Miska pantu 35mm

  • Průměr vrtání pantu 25 mm

Druhou méně častou možností je  průměr vrtání otvoru pro misku závěsu je 25 mm. Ideální je použít vrták (sukovník). Pokud se chystáte vrtat více otvorů, nepoužívejte obyčejnou verzi vrtáku, ale ideálně s břity. Ten zaručí snadné vrtání a dlouhou životnost. S tímto průměrem misky se setkáte u dvířek o menší tloušťce materiálu a taky u dvířek menší váhy.

Miska pantu 25mm

Dělení pantů dle způsobu přichycení misky pantu

Miska pantu může být ke dvířkům připevněna mnoha způsoby. Níže si popíšeme nejběžnější z nich a zároveň si řekneme výhody a nevýhody jednotlivých uchycení. Všeobecně lze říci, a to hlavně u kvalitních závěsů, že čím kvalitnější spoj, tím delší životnost zavěšení dvířek. 

  • Přichycení pantu na dvířkách za pomocí vrutu

Uchycení pantu na vrut - jedná se o přichycení pantu za pomoci zápustného vrutu s křížovou hlavou, a to o tloušťce vrutu 3,5 nebo 4 mm a délce 16 mm. Zde pozor - délka vrutů se může lišit na základě tloušťky dvířek ,vždy je nutné ji přizpůsobit a hlavně je ideální použít takovou délku, aby byla maximální možná a pant pevně držel ve dvířkách. Předejte tím vytížení pantu z dvířek. Pokud chcete vědět, co dělat, když se vám pant vytrhne z dvířek, mrkněte na náš podrobný postup, jak opravit vytržený pant z dvířek.

Připevnění pantu do dvířek na vruty

  • Přichycení pantu na dvířkách za pomocí eurošroubu

Uchycení na eurošroub - kdybych to popisoval jako lajk, tak se jedná o silný vrut, který potřebuje mít pro své zašroubování předvrtanou dírku o tloušťce 5 mm. Toto připevnění vykazuje vyšší pevnost než spoj obyčejným vrutem. Navíc se dá eurošroub použít v případě, že vám ve dvířkách nedrží klasický vrut, můžete ho eurošroubem nahradit. Ale pozor, někdy je nutné otvor pantu malinko zvětšit, tak aby eurošroub volně prošel otvorem - záleží, jaký máte pant a jaký eurošroub použijete. Běžně používaná velikost eurošroubu je délka 13 mm, průměr hlavy 8 mm, průměr závitu 6,3 mm.

 Připevnení pantu do dvířek na eurošroub

  • Přichycení pantu na dvířkách za pomocí hmoždinky a vrutu

Uchycení na hmoždinky s vrutem je trochu pokročilejší varianta montáže misky pantu dvířek. Miska pantu je opatřena plastovými hmoždinkami, které se po zašroubování vrutů roztáhnou v předvrtaném 5 mm otvoru a vytvoří pevné přichycení pantu ke dvířku. 

  • Přichycení pantu na dvířkách za pomocí hmoždinky a eurošroubu

Uchycení na hmoždinku s eurošroubem - stejný princip jako u předchozí varianty, jen s tím rozdílem, že vrut je nahrazen eurošroubem. 

  • Přichycení pantu na dvířkách za pomocí klipu

Uchycení inserta - jedna z nejpokročilejších technologií beznářaďové montáže pantu pro dvířka, kdy je nutné mít vyvrtaný jak otvor pro misku pantu tak i dvě okolní dírky, do kterých vložíte pant s hmoždinkami. Pak za pomoci klipu, který rukou zacvaknete, připevníte pant ke dvířkům. Hmoždinky se systémem v pantu roztáhnou a vytvoří velice pevný a kvalitní spoj s dlouhou životností. Tento typ pantu nabízí např firma Blum. Je potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou, ale za to je to velmi profesionálním řešením. 

Rozdělení pantu dle přichycení podložky

U přichycení podložky pantu do korpusu skříňky existuje stejné množství možností, jako je to u přichycení na straně dvířek. Zkusím vám je zde postupně popsat, tak abyste věděli, kdy je jaký způsob vhodný.

  • Přichycení podložky do boku skříně za pomocí vrutu

Uchycení na vrut - toto přichycení je takřka stejné jako u přichycení misky pantu. Použijte vruty s tloušťce 3.5 - 4 mm a délkou 16 mm. Někdy je možné využití vrutů delších, a to v případě silnějších boků skříně nebo pokud máte dvě skříňky vedle sebe a můžete tak využít tloušťku obou boků.

 Křížová podložka na vrut

  • Přichycení podložky do boku skříně za pomocí eurošroubu

Uchycení na eurošroub - toto přichycení podložky euro šroubem o rozměrech délka 13 mm, průměr hlavy 8 mm, průměr závitu 6,3 mm se využívá také velmi často. Platí, že je nutné mít předvrtaný otvor pro tento šroub o tloušťce 5 mm. Dejte si pozor na tloušťku boku, aby vám šroub neudělal bouličku z pohledové části skříně. To se stane v případě na hloubku málo vyvrtané díry nebo když zvolíte špatně dlouhý eurošroub. Eurošroubem můžete nahradit vruty, pokud již v boku nedrží. Pokud budete nahrazovat vrut eurošroubem, bude nutné v některých případech zvětšit otvor v podložce, tak aby šroub procházel volně.

Křížová podložka na eurošroub

  • Přichycení podložky do boku skříně za pomocí hmoždinky a vrutu

Uchycení na hmoždinky s vrutem - i na podložkách se setkáte s verzí, kdy je podložka opatřena hmoždinkou a vrutem. Díky této kombinaci získáte velmi pevný spoj. I zde je možné tento typ podložky použít jako náhradu nedržící podložky s vruty.

Podložka s hmoždinkami pant na dvířka

  • Přichycení podložky do boku skříně za pomocí hmoždinky a eurošroubu

Uchycení na hmoždinku s eurošroubem - toto je vlastně stejný případ jako u hmoždinky s vrutem jen s tím rozdílem, že spoj podložky a boku skříně bude ještě kvalitnější. Ani zde vás však nemine vrtání otvoru pro hmoždinky.

Podložka na 2 nebo 4 vruty?

U přichycení podložky se ještě na chvíli zastavíme, protože dále rozlišujeme ještě uchycení na 2 nebo 4 vruty. Ač se to možná nezdá, je to poměrně důležité.

  • Podložka se dvěma otvory pro vruty

Uchycení na 2 vruty - nejběžnější typ uchycení podložky do korpusu. Při správném výběru přichycení velmi dobře poslouží, ale z naší praxe jsme zjistili, že pokud chcete opravdu pevné uchycení, zvolte podložku na 4 vruty

Podložka pantu na dva šrouby

  • Podložka se čtyřmi otvory pro vruty

Uchycení na 4 vruty - super věc je možnost podložku pantu přichytit za pomoci 4 vrutů, předejdete tím spoustě problémů v budoucnu, a to hlavně u těžkých a namáhaných dvířek. Tímto uchycením vytvoříte velmi pevný spoj, který se jen tak něco nevytrhne. Chcete-li kvalitu tohoto spojení ještě povýšit, vyberte kombinaci s eurošroubem nebo hmoždinkou, pak bude podložka držet jako skála. 

Podložka pantu na 4 šrouby

Dělení pantů dvířek dle způsobu seřízení podložky

Na trhu naleznete velké množství druhů pantů, co se týče možnosti jejich seřízení, a to od obyčejných až po ty, co seřídite bez nutnosti povolit hlavní šrouby závěsu. Podrobný návod, jak seřídit dvířka u skříně, naleznete v našem článku, jak seřídit dvířka u komody, skříně či kuchyňské linky.

  • Obyčejné seřízení povolením vrutů

Klasické seřízení povolením šroubu a utáhnutí - Chcete li dvířka seřídit, neboli posunout nahoru a dolů nebo případně dopředu či dozadu ke korpusu, je nutné u tohoto typu podložky nejprve povolit šrouby a až poté můžete mechanicky posunout dvířka do požadované pozice. Následně šrouby utáhněte, aby vám v této pozici zůstaly. 

Podložka pantu seříditelná za pomocí vrutů

  • Seřízení jedním excentrem nahoru / dolů

Excentr pohyb dvířka nahoru / dolů - jedná se o podložku, která již obsahuje jeden excentr, díky kterému není nutné povolit hlavní vruty, které podložku drží u korpusu. Stačí pouze otočením excentru posunout dvířka nahoru a dolů.

  • Seřízení jedním excentrem dovnitř / ven

Excentr pohyb dvířka dovnitř / ven - ještě větší vychytávkou je podložka pantu, která umožní s dvířky pohybovat nejen nahoru a dolů, ale za pomoci druhého excentru můžete seřídit přiblížení či odsazení dvířek od korpusu skříně. A to vše bez nutnosti povolit hlavní šrouby

Podložka seříditelná jedním excentrem

Zároveň se můžete setkat s různými kombinacemi výše uvedeného seřízení pantů, kde k těm nejlepším patří možnost seřídit pant jen za pomocí excentrů, a to do všech stran.

Podložka pantu seříditelná dvěma excentry

Dělení pantů dle jejich povrchové úpravy

Kvalitní povrchová úprava zabezpečí dlouhou životnost pantu, proto při výběru používejte spíše značkové panty známých firem, u kterých je předpoklad kvality povrchu závěsu. U nekvalitní povrchové úpravy se nejčastěji setkáte s korozi pantu, především na exponovaných místech jako jsou dřezové či koupelnové skříňky, no prostě místa s vyšší vlhkostí. 

  • Bílé zinkované panty

Zinek bílý - ocel niklovaná je nejčastější povrchová úprava nábytkových závěsu. U tohoto typu povrchové úpravy nejsou tolik vidět mechanická poškození povrchu, tak jako tomu je u pantu v barevném provedení.

Pant na dvířka bílý zinek

  • Černý pant

Černý matný - setkat se však můžete i s panty v černé barvě, hlavně u moderních interiérů. Dejte si trochu pozor, panty v černé barvě jsou náchylnější na mechanické poškození.

Pant na dvířka černý

  • Bílý pant

Bílý pant - zde platí totéž jako u pantu černého, jsou vhodné do moderních interiérů, kde se klade velký důraz na detail, ale zároveň pozor na jeho poškození 

Rozdělení pantů na dvířka podle výrobce

Na trhu najdete desítky výrobců pantů a většinou jejich logo nebo název naleznete přímo na použitém závěsu, zde je pár z nich, které máme v naší nabídce: Blum, Hettich, Häfele, DTC, VSV Italy, FGV Italy

Dělení pantů na dvířka podle tlumení

Takto dělíme na panty s tlumením a bez tlumení. Tlumení neboli pomalé dotažení dveří, také se říká tiché zavírání je v dnešní době takřka samozřejmostí. Pant je ve většině případů vybaven malým tlumícím pístem. Někdy se můžeme setkat s takovým tlumením, kdy je na pant přidán díl, který se na pant nacvakne a ten slouží jako tlumení dvířek. Tento systém zaručí, že vám dvířka nikdy nebouchnou o skříňku, a to ani kdybyste poslali dvířka směrem ke korpusu velkou rychlostí. Panty s tlumením jsou o něco dražší než pant obyčejný bez tlumení. Pant s tlumičem v kuchyni je místo kde ho potkáte nejčastěji, ale i na dalším nábytku u vás doma má časté zastoupení, jako třeba v obýváku, dětském pokoji, koupelně, ložnici atd.

Malý tip - pokud nechcete utrácet peníze za panty s tlumením a zároveň nechcete poslouchat rány dvířek o korpus, pořiďte si malé samolepicí čočky, které nalepíte na plochu dvířek do rohu nebo na hranu korpusu a tím při prudkém zavření nedojde k vytvoření hluku spojeného s nárazem dvířek o skříňku. 

Tlumení na pantu dvířek

Členění pantů na základě pružiny

Panty dělíme na ty s pružinou či bez ní.

  • Pružinový závěs

Pod pojmem pružinový pant si můžete představit pant, který má ve své konstrukci zabudovanou pružinu. Ta zabezpečí, že se dvířka, opatřena tímto druhem pantu, zavřou a budou zároveň bez dalších přídavných prvků držet zavřená a nebudou odléhat od hrany skříňky.

  • Bezpružinový závěs

Pant, který nemá pružinu, poznáte tak, že vám při zavírání a otvírání neklade žádný odpor, je prostě na volno. Tento pant slouží k použití u dvířek dotykových , někdy označováno jako tip-on. Dvířka se zmáčknutím otevřou za pomocí přídavného dílu umístěného v korpusu skříňky tím způsobem, že se oddálí od skříňky o cca 4-6 cm a pak je již možné dvířka otevřít, aniž byste k tomu potřebovali úchytku. Dvířka v zavřeném stavu drří magnet s protiplechem.

Druhy pantů na dvířka dle přichycení k podložce

  • Přichycení za pomocí šroubu

Šroub s metrickým závitem - častější a zároveň levnější provedení je, když je podložka po jejím nasunutí (většinou do drážek proti sobě) zajištěna jedním šroubem s metrickým závitem. Ten zajistí, že se pant nemůže vysunout z podložky a dvířka nevypadnou. Zároveň za pomoci tohoto šroubu v kombinaci s posuvem podložky určujete odsazení dvířek od korpusu nebo naopak blíže k němu.

Spojení podložky a pantu za pomocí šroubu

  • Přichycení za pomocí klipu

Spojení na klip - pant na dvířkách se na podložku nacvakne a tím dojde k vytvoření pevného spojení. V případě, že potřebujete dvířka s pantem od skříňky oddělit, stačí v zadní části pantu, vlastně na jeho čele, zmáčknout kovovou plošku směrem dovnitř a tím pant na dvířkách odjistíte od podložky a snadno dveře demontujete. Jedná se o velmi snadné beznářaďové sundání dvířek. Pokud máte tento pant na klip, tak k seřízení dvířek směrem ke korpusu nebo naopak ven dochází za pomoci excentru, to je šroub umístěný na těle pantu. 

Spojení podložka a pantu za pomocí klipu

Dělení pantů dle typu podložky

  • Pant s křížovou podložkou

Podložka křížová - velmi častý případ přichycení dvířek ke korpusu, kdy má podložka tvar kříže a její přichycení ke korpusu vidíte. Může být v provedení na dva či čtyři vruty, o tom jsme si již vše napsali v předchozích odstavcích.

křížová podložka

  • Pant s přímou podložkou

Podložka přímá - tato podložka nemá tvar kříže, ale je obdélníkového tvaru. Vždy je na klip a důležitým rozpoznávacím znakem je, že nevidíte vruty ani hmoždinky, kterými je přichycena ke korpusu, protože je to schované pod pantem.

Poradíme jak vyvrtat pant na dvířkách skříňky

Pokud se doma rozhodnete vrtat díru pro nový pant (je jedno jestli o průměru 25 nebo 35 mm), je ideální použít speciální šablonu nebo stojanovou vrtačku s hloubkový dorazem. Při troše šikovnosti je možné i takto velké otvory vyvrtat ruční nebo aku vrtačkou, jen si musíte dát pozor, aby vám vrták neujel do boku, protože opravdu záleží na 100% přesnosti, aby pant fungoval správně. Zároveň dejte pozor, abyste neprojeli skrz dvířka na pohledovou stranu. 

Při rozmístění pantů dobře změřte, aby pant nezasáhl do polic či zásuvek uvnitř skříně.  Nezapomínejte, že pokud používáte křížovou podložku, tak že je o kus větší než samotný pant na dvířkách. 

Počet pantů vždy volte na doporučení jeho výrobce a doporučeného zatížení. Pokud máte tu možnost a jste teprve na začátku, kdy velikost skříněk teprve řešíte, nevolte zbytečně široká dvířka, u kterých by byl pant přemáhaný. Mějte dvířka spíš užší a vyšší než obráceně. Při montáži pantů postupujte s maximální přesností, protože každý milimetr, který nedodržíte dle doporučení, má vliv na funkci a možnost seřízení. Pokud potřebujete seřídit dvířka a nevíte jak, mrkněte do našeho podrobného návodu Jak seřídit dvířka u komody, skříně či kuchyňské linky

Výše uvedené informace by vám měli stačit ke správnému výběru nábytkového pantu. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)

Michal Starý

Michal Starý

Autor tohoto článku

  •  Nábytku fakt rozumím, mám více než 22 let praxe z výroby.
  •  Jsem specialista na truhlářské řemeslonaučené od dědy.
  •  S manželkou Terkou jsme založili rodinný e-shop bazarms-hk.cz.
  •  Pomáháme zákazníkům najít ten správný kousek nábytku.
  •  Máte dotaz? Klidně se ozvěte – rád vám pomůžu dole v chatu.

Největší výběr nábytkových pantů

Stojací lampa s bílým stínidlem loomi.design Karol - obývací pokoj Hnědo černá židle Dřevěný rozkládací stůl
Variabilní pohovka Hnědo-černý stolek Černý stůl se skleněnou deskou