+420 733 500 167 OBJEDNÁVKA po telefonu: Po - Ne 7 - 20

Materiál masivní dub

Co je materiál masivní dub? Dřevo dub se řadí mezi tvrdé dřeviny. Jedná se o nejtvrdší dřevinu, která v České republice roste a zároveň se často využívá pro výrobu nábytku. Dubový materiál poznáte tak, že na povrchu vidíte drobné otvory, takzvané póry. Dalším poznávacím znakem je výrazný přechod mezi bělí a jádrem (mezi světlým a tmavým dřevem - popsáno níže) a také vysoká hmotnost. Dub obsahuje tříslovinu, kterou poznáte tak, že vám při práci s masivním dubem po krátkém čase zůstanou na rukách barevné fleky, které právě zanechala tříslovina obsažená ve dřevě - jedná se o málo zmiňovanou zajímavost u dubu. Nevýhodou dubového masivního materiálu je právě zmiňovaná tříslovina, a to hlavně v případě, že použijete nekvalitní bílou povrchovou úpravu, skrze kterou může tato tříslovina prostupovat a tvořit zažloutlé skvrny v plochách či na hranách dřeva. Je to něco podobného jako u masivního dřeva borovice, u které skvrny tvoří pryskyřice v ní obsažená.
 
Dubová masivní spárovka

Vlastnosti dubového dřeva

Víte, že když použijete dřevěný masiv dub a vyrobíte z něj prvek, který bude celý skrytý pod vodou jako jsou například stavidla hrází u rybníku, tak takto potopené dřevo je v podstatě nezničitelné? Nedochází k jeho poškození, jelikož díky vodě dojde k zamezení přístupu vzduchu k dřevu a je tak krásně zakonzervované.
U dubového dřeva se můžete setkat s takzvanou bělí a jádrovým dřevem. To znamená, že na okraji blízko kůry vede dlouhý například 5 cm široký pruh světlého bílého dřeva nazývaný běl, který se dále přetváří v dřevo tmavé. Běl nemá negativní vliv na kvalitu materiálu, ale někdy je z estetických důvodů nežádoucí, a proto dochází k jejímu odstranění a použití pouze tmavé části. Z toho vyplývá, že se u masivního materiálu můžeme setkat s různými odstíny dubu. Zajímavostí je, že běl více chutná škůdcům. Dubové dřevo schne při přirozeném sušení velmi dlouhou dobu. Říká se, že když sušíme masivní dubové dřevo, tak co centimetr tloušťky - to jeden rok přirozeného sušení a po tomto procesu je nutné přesušení v sušárnách na požadovanou vlhkost, která je mezi 9 až 12% vlhkosti.
Dubové dřevo je velmi těžké, jelikož má vysokou hustotu. V mokrém stavu váží okolo 780 kg na jeden kubík.
 
Běl a jádro u dubového dřeva

Jak opracovat dubové dřevo

Při opracování masivního dubu se rychleji tupí nástroje a opotřebovávají brusné papíry. Ale na druhou stranu nám toto dřevo nabízí vynikající vlastnosti. Velmi dobře odolává mechanickému opotřebení a dobře se opracovává hoblováním či frézováním. Takto opracovaný povrch je krásně hladký. I přesto si ale zaslouží konečné broušení. Pokud chcete toto dřevo opracovávat, používejte brusné papíry zrnitosti 60, 80 a pro finální povrch 150 hrubost, tak abyste opravdu docílili srovnání a kvalitního opracování před povrchovou úpravou. Pro broušení dubových desek v domácím prostředí použijte pásové či excentrické brusky.
Pokud chcete dubové masivní dřevo povrchově upravovat, velmi dobře se k tomu dají využít oleje i vosky, případně laky (ať už polyuretanové či vodouředitelné). Povrchovou úpravou krásně zvýrazníte texturu tohoto dřeva. Pokud budete dubové masivní dřevo povrchově upravovat některým z přibarvených laků či olejů, musíte si dát více záležet na tom, aby se celý odstín nátěrové hmoty krásně propil do všech pórů.
Kombinace dubového masivního materiálu a kvalitní povrchové úpravy vám zaručí vysokou mechanickou odolnost, takže takto připravený povrch nebo výrobek nebudete muset dlouhé roky žádným způsobem opravovat či udržovat.

Co se z dubového dřeva vyrábí

Dub je jedna z nejdražších dřevin, která v České republice roste. Jeho hodnota je v roce 2022 v truhlářské kvalitě okolo 50 tisíc korun za jeden kubík dřeva.
Z dubu se vyrábí moderní dubový nábytek, jídelní židle, jídelní stoly, podlahy, dřevěné dlažební kostky, kvalitní komody konferenční stolky i stolové desky. Široké stolové desky z jednoho kusu dřeva (také nazývané jako dubová fošna hoblovaná) mohou mít stáří stovky let! Dubové masivní dřevo se též používá pro výrobu dýh, které pak v kombinaci s dřevotřískovou deskou či deskou MDF tvoří dýhované desky.
Pokud používáte dubové dřevo na topení, určitě víte, že se dobře štípe. Ale to neznamená, že by to snižovalo jeho kvality pro použití v nábytkářství.
 
Obložení z dubového dřeva s větrací mřížkou masiv dub

Co byste neměli podcenit

Stejně jako v případě masivního borovicového materiálu, i v  tomto případě použití povrchové úpravy, která nezakrývá texturu (laky, oleje, vosky), dochází postupně k stárnutí dřeva (tmavne povrch) až do takřka medové barvy. Zde je třeba zmínit, a platí to o každém masivním dřevu, pokud nechcete mít plochu dřeva flekatou (způsobenou stárnutím dřeva a povrchové úpravy), nenechávejte žádné předměty na nábytku! A to ani krátkodobě v řádu dní. Pro příklad: Pořídíte si masivní jídelní stůl a po rozbalení ho umístíte do interiéru. Do středu desky umístíte dekorativní misku nebo ubrus a již po pár dnech můžete pozorovat, jak okolní dřevo začíná mít tmavší odstín než dřevo pod miskou. Tento úkaz platí i pro jakýkoliv dýhovaný nábytek, ale i třeba pro dřevěné podlahy. Na podlaze dle toho snadno po čase zjistíte, kde byl nábytek postaven - na takových místech uvidíte světlá nezestárlá místa. Tato skutečnost je bohužel nevratná a je viditelná i po přebroušení povrchu. Lze to zachránit jen hoblováním o více milimetrů na tloušťku nebo je možné trošičku taková místa zaretušovat vyspravovací tužkou například od značky Czech König.
 
 
A na závěr jedna perlička z praxe: již několikrát jsme při opracování dubových masivních fošen narazili na kovové části uvnitř dřeva. Někdy se jednalo o staré náboje vystřelené za války, které uvízly v rostoucím stromě, na kterém následně zarostly. A jelikož toto dřevo roste do podoby, kdy se dá použít pro truhlářskou výrobu, velmi dlouho, můžete se s tímto úkazem setkat i v dnešní době.
 
Masivní dub - řez čelem stromu
 
Výše uvedené informace by vám měly stačit ke správnému rozhodnutí při výběru materiálů. V případě dalších dotazů se na nás můžete obrátit dole v chatu :-)
 
Autor odpovědi: Michal Starý
 Michal Starý
 

Zobrazit všechny popisky materiálů v našem slovníku pojmů

Nábytek za outletové ceny_blog2